Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Qahramoni Musa Yerniyazov vafoti munosabati bilan ta’ziya bildirdi
31.07.2020, 11:05
O‘zbekiston xalqi og‘ir judolikka uchradi.
Atoqli davlat va jamoat arbobi, Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesi raisi – O‘zbekiston Respublikasi Senati Raisining o‘rinbosari, O‘zbekiston Qahramoni Musa Tajetdinovich Yerniyazov shu yil 31 iyul kuni 73 yoshida og‘ir kasallikdan so‘ng vafot etdi.
Musa Yerniyazov 1947 yil 20 dekabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kegeyli tumanida tug‘ildi. O‘rta maktabni tugatib, 1971 yilda Toshkent qishloq xo‘jaligini irrigasiyalash va mexanizasiyalash muhandislari institutini, 1986 yili Toshkent Oliy partiya maktabini tamomladi.
Mehnat faoliyatini qurilish muhandisi lavozimidan boshlab, keyinchalik Qoraqalpog‘iston Respublikasining Vazirlar Kengashida katta referent, boshqarma boshlig‘i, ishlar boshqaruvchisi bo‘lib ishladi.
1983-1989 yillarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Uy-joy kommunal xo‘jaligi vaziri, Vazirlar Kengashi Raisining o‘rinbosari – Davlat mulkini boshqarish va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash davlat qo‘mitasi raisi, Chimboy tumani hokimi lavozimlarida samarali faoliyat ko‘rsatdi.
2002 yildan hozirgi vaqtda qadar Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi – O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining o‘rinbosari lavozimida ishladi.
Musa Tajetdinovich Yerniyazov qariyb 50 yillik mehnat faoliyati davomida o‘zining ulkan rahbarlik salohiyati, boy bilim va tajribasi, ma’naviy fazilatlari bilan, Vatanimizga beqiyos muhabbati va sadoqati bilan haqli ravishda xalqimizning qalbidan chuqur joy olgan ulug‘ inson edi.
Uning bevosita rahbarligida Qoraqalpog‘iston Respublikasini iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish, Orol bo‘yidagi ekologik vaziyatni yaxshilash, aholining turmush darajasini oshirish bo‘yicha ulkan bunyodkorlik va obodonchilik ishlari amalga oshirildi.
Qoraqalpoq diyorida keyingi yillarda yuz bergan barcha ulkan o‘zgarishlar Musa Tajetdinovich Yerniyazovning nomi va amaliy faoliyati bilan chambarchas bog‘liqdir.
U qoraqalpoq elining haqiqiy yetakchisi sifatida doimo xalqning dardu tashvishlari bilan yashadi. Ayniqsa, keksa avlod vakillari, mehribon opa-singillarimiz, aziz yoshlarimizning turmush va mehnat sharoitlarini yaxshilash, ularning munosib kelajagini ta’minlash yo‘lida chinakam jonbozlik ko‘rsatib sidqidildan xizmat qildi.
Musa Tajetdinovich Yerniyazov O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining o‘rinbosari sifatida mustaqilligimizni mustahkamlash, mamlakatimizda parlamentarizm tizimini rivojlantirish ishiga ulkan hissa qo‘shdi, iqtisodiy-ijtimoiy taraqqiyotimiz uchun zarur bo‘lgan muhim qonunlarni ishlab chiqish va amalga oshirish yo‘lida ayniqsa  faollik ko‘rsatdi.
Musa Tajetdinovich Yerniyazovning davlatimiz va xalqimiz oldidagi ulkan xizmatlari munosib taqdirlandi. U “Mehnat shuhrati” va “Fidokorona xizmatlari uchun” ordenlari, “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan quruvchi” va “O‘zbekiston qahramoni” degan yuksak unvonlar bilan mukofotlangan edi.
Xalqimizning ulug‘ farzandi, atoqli davlat va jamoat arbobi, samimiy va fidoyi inson Musa Tajetdinovich Yerniyazovning xotirasi qalblarimizda doimo saqlanib qoladi.

Shavkat Mirziyoyev expressed condolences on the death of Hero of Uzbekistan Musa Erniyazov
An outstanding statesman and public figure, Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan – Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Hero of Uzbekistan Musa Tazhetdinovich Erniyazov passed away on July 31, at the age of 73.
Musa Erniyazov was born on December 20, 1947, in the Kegeili district of Karakalpakstan. In 1971, he graduated from the Tashkent Institute of Engineers of Irrigation and Agricultural Mechanization, in 1986 – from the Higher Party School in Tashkent.
Erniyazov began his career as a civil engineer, then worked as a senior assistant, head of department, administrative manager in the Council of Ministers of Karakalpakstan.
In 1983-1989, he fruitfully serves as Minister of Housing and Public Utility Services of Karakalpakstan, as Deputy Chairman of the Council of Ministers – Chairman of the State Committee for State Property Management and Support of Entrepreneurship, as hokim of Chimbai district.
Since 2002, Erniyazov served as Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan – Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
Musa Tazhetdinovich Erniyazov was an outstanding person who, for his almost 50 years of service, rightfully earned the hearts of our people with his leadership abilities, extensive knowledge and experience, moral qualities, great love and devotion to our Motherland.
Under his direct leadership, large-scale creative work has been undertaken toward the socio-economic development of Karakalpakstan, improvement of the environmental situation in the Aral Sea region, and elevation of living standards.
All the great changes that have taken place in recent years in Karakalpakstan are inextricably linked with the name and practical activities of Musa Erniyazov.
As the true leader of the Karakalpak people, he has always lived by their hopes and concerns. Especially selflessly he served to improve the living and working conditions of the senior generation, women and youth, to secure a worthwhile future for them.
Musa Tazhetdinovich Erniyazov, as Deputy Chairman of Uzbekistan’s Senate, made a great input into the consolidation of our country’s independence and the development of parliamentarianism, actively worked on the elaboration and implementation of laws instrumental in socio-economic advancement.
Musa Erniyazov’s merits before the nation were appreciated accordingly. Thus, he was awarded the orders Mehnat Shuhrati (Glory of Service) and Fidokorona Khizmatlari Uchun (For Selfless Service), as well as such honorable titles as Honored Builder of Uzbekistan and Hero of Uzbekistan.
The memory of the outstanding son of our people, a prominent state and public figure, a sincere and selfless person Musa Tazhetdinovich Erniyazov will forever remain in our hearts.