Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligiga yangi rahbar tayinlandi
29 iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida Prezident Administratsiyasi rahbari Zaynilobiddin Nizomiddinov boshchiligida kengaytirilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Majlisda axborot sohasida davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilayotgan ochiqlik siyosatini amalga oshirish, axborot xavfsizligini taʼminlashga oid tizimli ishlarni tashkil qilish, davlat organlari faoliyatining ochiqligini taʼminlashda axborot xizmatlarining nufuzini oshirish va boshqa dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Yig‘ilishda Asadjon Xo‘jayevni Prezident Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligiga direktor etib tayinlash to‘g‘risidagi Prezident Qarori o‘qib eshittirildi.
Asadjon Xo‘jayev 2003–2004 yillarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Milliy xavfsizlik kengashi apparatining yetakchi konsultanti, Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va axborot xavfsizligini rivojlantirish loyihasi rahbari o‘rinbosari lavozimlarida ishlagan.
Asadjon Xo‘jayev 2004–2011 yillarda O‘zbekiston aloqa va axborotlashtirish agentligi Bosh direktorining o‘rinbosari, 2011-2012 yillarda O‘zbekiston Respublikasi Intellektual mulk agentligi Bosh direktori, 2012-2017 yillarda Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy kutubxonasi direktori, O‘zbekiston Respublikasi bosh vaziri apparati mudiri bo‘lgan.
U 2017 yilning martidan avgustigacha O‘zbekiston Respublikasi prezidenti Davlat maslahatchisi o‘rinbosari – O‘zbekiston Respublikasi prezidenti matbuot xizmati rahbari bo‘lgan. Keyinroq O‘zbekiston birinchi prezidenti Islom Karimov nomidagi Ilmiy-maʼrifiy yodgorlik majmuasi rahbarining birinchi o‘rinbosari, 2018 yil avgust oyidan Axborot xavfsizligi va jamoat tartibini taʼminlashga ko‘maklashish markazi direktori lavozimlarida faoliyat ko‘rsatgan. U 2019 yilning noyabrida Axborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat bo‘yicha davlat inspeksiyasining boshlig‘i lavozimiga tayinlangandi.

A new head of the Agency of Information and Mass Communications has been appointed
On July 29, the Agency of Information and Mass Communications under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan hosted an extended meeting chaired by the Head of the Administration of the President Zainilobiddin Nizomiddinov.
The meeting focused on the implementation of openness policy in the field of information initiated by the head of state, organization of systematic work to ensure information security, raising the prestige of information services in ensuring transparency of government agencies and other pressing issues.
The meeting read out the President's resolution on appointing Asadjon Khojaev Director of the Agency of Information and Mass Communications under the Presidential Administration.
From 2003 to 2004 Asadjon Khojaev worked as a leading consultant of the Office of the National Security Council under the President of the Republic of Uzbekistan, deputy head of the project on the development of information and communication technologies and information security.
In 2004-2011 Asadjon Khojaev carried out the activity in a post of the deputy general director of Agency of communication and informatization of Uzbekistan, in 2011-2012 worked as the general director of Agency on the intellectual property of Republic Uzbekistan, in 2012-2017 - director of National library of Uzbekistan named after Alisher Navoi, in 2017 - head of an office of the Prime minister of Republic Uzbekistan.
From March to August 2017, he served as Deputy State Adviser to the President of Uzbekistan - Head of the Press Service of the President of Uzbekistan. Later, he worked as First Deputy Head of the Scientific-Educational Memorial Complex named after the First President of Uzbekistan Islam Karimov, and from August 2018 - Director of the Centre for Information Security and Assistance in Ensuring Public Order under the Ministry of Information Technologies and Communications Development. In November 2019, he was appointed Head of the State Inspection for Supervision of Information and Telecommunications.