"Orolga hayot bag‘ishla" mavzusida Xalqaro onlayn-konferensiya
2020 yilning 4 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administrasiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikasiyalar agentligi BMTning O‘zbekistondagi vakolatxonalari bilan hamkorlikda "Orolga hayot bag‘ishla" mavzusida xalqaro onlayn-konferensiya tashkil etadi.
Mazkur tadbirning maqsadi Orol dengizi fojiasi to‘g‘risida xabardorlikni global miqyosda oshirishdan iborat.
Tadbirda xalqaro tashkilotlar vakillari, ekologlar, olimlar, inflyuyenser va blogerlar ishtirok etadi. Jumladan:
Natalya German, BMT Bosh kotibining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili;
Agi Veres, BMT TD Yevropa va MDH davlatlari bo‘yicha mintaqaviy direktori o‘rinbosari;
Helena Freyzer, BMTning O‘zbekistondagi doimiy koordinatori;
Benjamin Grant, sayyoramizning sun’iy yo‘ldoshdan olingan sur’atlaridan o‘ylantiruvchi asarlar yaratishda foydalanuvchi AQSHlik rassom;
Inna Volfson, YuNISEFning o‘smirlar va yoshlar masalalari bo‘yicha maslahatchisi.
Konferensiyada ekologik fojianing salbiy oqibatlarini yumshatishning qo‘shimcha chora-tadbirlari sifatida mahalliy aholini ish bilan ta’minlash, turmush sharoitini yaxshilash nuqtai nazaridan mintaqada ijtimoiy tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha xorij tajribasini joriy etish istiqbollari, atrof-muhitni qayta tiklash bo‘yicha innovasion vositalar va mexanizmlar, Orolbo‘yida sog‘liqni saqlash tizimidagi muammolarni hal etishning ustuvor masalalari va boshqalar muhokama qilinadi.
Shuningdek, ijtimoiy tarmoqlarda Orol dengizi bilan bog‘liq vaziyat to‘g‘risidagi dolzarb ma’lumotlarni tarqatish maqsadida #GiveLifetoAral xeshtegi yaratilgan. Jamoatchilik vakillari, jurnalistlar, bloger va barcha ko‘ngilliliar ushbu tashubbusga qo‘shilishlari va Orol fojiasi bilan bog‘liq video, sur’at chop etishlari yoki Orol bo‘yida istiqomat qiluvchi aholiga o‘z birdamlik so‘zlarini izhor etib, ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilishlari mumkin.

On November 4, 2020 Agency of Information and Mass Communications under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan in cooperation with UN offices in Uzbekistan will hold international online conference "Give life to the Aral Sea".
The purpose of this event is to raise global awareness about the Aral Sea disaster.
The event will be attended by representatives of international organizations, ecologists, scientists, influencers and bloggers, among others:
- Natalia Gherman, Special Representative of the Secretary-General for Central Asia and Head of the United Nations Regional Centre for Preventive Diplomacy for Central Asia;
- Agi Veres, Deputy Director, UNDP Europe and the CIS;
- Helena Fraser, UN Resident Coordinator in Uzbekistan;
- Benjamin Grant, a visual artist who uses satellite imagery to create thought-provoking photographs of our planet;
- Inna Wolfson, UNICEF Advisor on Adolescent and Youth Development.
The conference will discuss the prospects of implementing international experience in the development of social entrepreneurship in the region as an additional measure to mitigate the consequences of the environmental disaster in terms of employment of local people, improving their welfare, as well as innovative tools and mechanisms in the field of environmental restoration; priority measures to address health problems in the Aral region, etc.
At the same time, the hashtag #GiveLifetoAral has been launched in social networks to disseminate current information about the situation around the Aral Sea. Members of the public, journalists, bloggers and everyone who wishes can join this initiative and record a video, publish a picture related to the Aral Sea catastrophe or publish the words of solidarity to the residents of the Aral region and put it in their social networks.