YouTube tarmog‘idagi barcha videolarda 1 iyundan boshlab reklama paydo bo‘ladi
Bu haqda AQSHning YouTube videoxostingi yangi qoidalarida e’lon qilindi. Kompaniya 2021 yil 1 iyundan ushbu platformaga joylangan barcha videolarga reklama roliklarini qo‘shadi.
Yozning birinchi kunidan O‘zbekistonda va boshqa mamlakatlarda YouTube'ning yangilangan foydalanish shartlari, jumladan, videoxosting orqali kontentdan pul ishlash huquqi amal qila boshlaydi. Bunga ko‘ra, hatto YouTube'ning «Hamkorlik dasturi»ga ulanmagan videolarga ham reklama joylashtiriladi.
Shuningdek, AQSHdan tashqarida yashovchi barcha kontent yaratuvchilarning daromadlari royalti hisoblanadi va AQSH qonunchiligiga muvofiq soliqqa tortiladi. (Izoh: «royalti» — patentlar, mualliflik huquqlari, franchayzalar, tabiiy resurslar va boshqa mulk turlaridan foydalanganlik uchun litsenziya to‘lovi turi, odatda pul bilan beriladigan davriy kompensatsiya). Biroq, bunda faqatgina AQSHda tomosha qilingani uchun olingan daromadlar soliqqa tortiladi. Bu nafaqat tomosha qilishdan keladigan daromadlarga, balki YouTube Premium, superchat va homiylik masalalariga ham taalluqli.
Shu munosabat bilan barcha mualliflar soliq ma’lumotlarini — STIR, yuridik shaxs nomi va tijoriy nomini Google AdSense xizmatiga 31 mayga qadar yuborishi kerak. Agar ushbu ma’lumotlar belgilangan muddat ichida yuborilmasa, videoxosting tomosha qilishlar soni orqali tushgan daromadning 24 foizigacha o‘zida saqlab qolishi mumkin.
P.S. Ta’kidlash joizki, avvalroq Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi YouTube videoxosting ma’muriyatiga O‘zbekistonni "Hamkorlik dasturlari" ro‘yxatiga qo‘shish borasida ko‘p marotaba murojaat qilgan.

Во всех роликах на YouTube с 1 июня 2021 года появится реклама
Об этом указано в новых правилах  американского видеохостинга YouTube. Компания начнет вставлять рекламные ролики во все видео опубликованные на платформе с 1 июня 2021 года
В первый день лета в Узбекистане и других странах начнут действовать обновленные условия использования YouTube, в том числе и право на монетизацию видеохостингом контента. В соответствии с ним сервис будет вставлять рекламу даже в те видео, которые не подключены к «Партнерской программе» YouTube.
Кроме того, доход всех авторов контента, живущих за пределами США, начнет считаться роялти и будет облагаться налогом по американскому законодательству. (Прим: «роялти» — вид лицензионных сборов за использование патентов, авторских прав, франчайз, природных ресурсов и других видов собственности, обычно периодическая компенсация в денежной форме). Однако налогом будет облагаться только та прибыль, которая получена от просмотров в США. Речь идет не только о доходе от прямых просмотров, но и о доходах через сервис YouTube Premium, cуперчат и спонсорство.
В связи с этим все авторы должны будут предоставить до 31 мая сервису Google AdSense налоговую информацию – ИНН, наименование юридического лица и коммерческое название. Если эти данные не будут направлены в обозначенный срок, то видеохостинг может удерживать до 24% от доходов с просмотров.
P.S. Следует отметить, что ранее Агентсво информации и массовых коммуникаций неоднократно обращалось к администрации видеохостинга YouTube с просьбой включить Узбекистан в список стран «Партнерской программы» .