«Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида»ги Қонунда белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида 1213 рақамли Call-марказ йўлга қўйилди.
1213 рақамли Call-марказга қандай масалаларда қўнғироқ қилиш мумкин?
— ОАВнинг муайян тури, хусусий нашриёт, полиграфия хизматлари фаолиятини лицензиялаш бўйича;
— контрафакт канцелярия маҳсулотлари ёки китоб ва босма нашрлар бўйича;
— тизимдаги ташкилотлар фаолияти бўйича;
— ОАВ, ахборот хизматлари, электрон ва босма матбуот, телерадиокомпаниялар фаолияти бўйича;
— ахборот олиш эркинлиги, журналистик фаолият борасида ҳамда соҳага тегишли аниқ ва конкрет масалалар юзасидан жисмоний ва юридк шахсларнинг мурожаатлари қабул қилинади.
1213 рақамли Call-марказга телефон орқали қолдирилган мурожаат қонунчиликда белгиланган тартибда норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар талаблари асосида кўриб чиқилади.
1213 рақамли Call-марказга қўнғироқ қилиш қоидалари:
Жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари бузилган тақдирда барча телефон мосламаларидан қисқа 1213 рақамини териш орқали қўнғироқ қилинади.
Қўнғироқ қилиш ва мурожаат этишда Ўзбекистон Республикасининг «Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида»ги Қонуни талабларига риоя этиш лозим:
— Жисмоний шахснинг мурожаатида жисмоний шахснинг фамилияси (исми, отасининг исми), унинг яшаш жойи тўғрисидаги маълумотлар берилиши керак.
— Юридик шахснинг мурожаатида юридик шахснинг тўлиқ номи, унинг жойлашган ери (почта манзили) тўғрисидаги маълумотлар кўрсатилган бўлиши керак.
Жисмоний ва юридик шахснинг мурожаатида давлат органининг, ташкилотнинг аниқ номи кўрсатилган, шунингдек мурожаатнинг моҳияти баён этилган бўлиши керак.
Ёдда тутинг!
Ўзбекистон Республикасининг «Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида»ги Қонуни 38-моддасига асосан, Мурожаатлар тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бузганлик учун жавобгарлик кўзда тутилган.
Мурожаатлар тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бузганлик, худди шунингдек туҳмат ва ҳақоратдан иборат мурожаат берганлик белгиланган тартибда жавобгарликка сабаб бўлади.
Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 237-моддасига асосан, ёлғон баён этилган маълумот, яъни жиноят тўғрисида била туриб ёлғон хабар етказиш учун жавобгарлик назарда тутилган.

В Агентстве заработал свой Call-центр
Есть ли у вас обращения, предложения или жалобы по поводу деятельности Агентства информации и массовых коммуникаций, а также организаций, которые входят в эту систему?
В целях обеспечения реализации задач, обозначенных в Законе «Об обращениях физических и юридических лиц», в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан налажена работа Call-центра с коротким номером 1213.
По каким вопросам можно обратиться в Call-центр по номеру 1213?
—лицензированию определенных видов СМИ, частных издательств, полиграфических услуг;
— контрафактных канцтоваров, книг или печатных изданий;
— деятельности организаций в системе Агентства;
— работы СМИ, пресс-служб, электронных и печатных СМИ, теле-радиокомпаний;
— свободный доступ к информации, журналистской деятельности и конкретным вопросам, касающимся данной сферы.
Заявления, оставленные по телефону на номер Call-центра 1213, будут рассмотрены в соответствии с требованиями нормативно-правовых документов в установленном законодательством порядке.
Правила звонка в Call-центр по номеру 1213:
В случае нарушения прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц звонок можно осуществить со всех телефонных аппаратов по короткому номеру 1213.
При совершении звонков и обращении необходимо соблюдать требования Закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц»:
— В заявлении физического лица должны быть указаны фамилия (имя, отчество) физического лица, сведения о его месте жительства.
— В заявлении юридического лица должно быть указано полное название юридического лица, информация о его расположении (почтовый адрес).
— В заявлении физического или юридического лица должно быть указано точное название государственного органа или организации, а также суть обращения.
Важно помнить!
Согласно статье 38 Закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц» предусмотрена ответственность за нарушение законодательства об обращениях.
Нарушение закона об обращениях, а также подача клеветнических и оскорбительных обращений несет за собой ответственность в установленном порядке.
Согласно статье 237 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, предусмотрена ответственность за подачу заведомо ложной информации.