Асаджон Ходжаев Туркий Кенгаш доирасидаги ахборот ва медиа соҳасидаги йиғилишда иштирок этмоқда
Бугун Озарбайжон пойтахти Бокуда Туркий Кенгаш доирасидаги ахборот ва медиа соҳасидаги йиғилиш ўз ишини бошлади. Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги директори Асаджон Ходжаев раҳбарлигидаги делегация ҳам иштирок этмоқда.
Мазкур йиғилишда ахборот ва медиа соҳасида халқаро ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилиш, ўзаро тажриба алмашиш, хусусан, Кенгашга аъзо мамлакатлар оммавий ахборот воситалари ходимларининг малакасини ошириш бўйича семинарлар, ўқув-курслари, пресс-турлар ташкил этиш каби масалалар муҳокама этилмоқда.
Ташриф доирасида, бугун Асаджон Ходжаев Озарбайжон Миллий кутубхонаси директори Карим Тоҳиров билан учрашув ўтказди. Учрашувда ахборот-кутубхоначилик соҳасини янада ривожлантириш, замонавий ахборот технологиялари имкониятларидан самарали фойдаланишда жаҳон тажрибасини жорий этиш каби муҳим масалаларда фикр алмашилди.
Куннинг яна бир муҳим учрашуви Озарбайжон Республикаси Президентининг ёрдамчиси – Президент Администрацияси Ташқи сиёсат бўлими мудири Хикмат Гаджиев билан ўтказилди. Унда Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасида ахборот ва медиа соҳасидаги ҳамкорлик муҳим масалалардан бири экани таъкидланди.
АОКА раҳбари, шунингдек, Озарбайжон телевидение ва радиоэшитиришлари” ЁАЖ раиси Ровшан Мамедов билан ҳам учрашди. Мулоқот давомида теле-радио соҳасидаги замонавий, илғор технологиялардан самарали фойдаланиш, икки мамлакат журналистларининг ўзаро тажриба алмашиши бўйича таклифлар билдирилди.
Бундан ташқари, Асаджон Ходжаев Туркий Кенгаш Бош котиби Багдад Амреев билан ҳам учрашди ва Ўзбекистон ҳамда Кенгашга аъзо мамлакатлар ўртасидаги барча соҳалардаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилди. Ташкил этилаётган бу каби йиғилишлар ахборот соҳасида янги мувоффқиятларга замин бўлиши таъкидланди.

Асаджон Ходжаев принимает участие в заседании Тюркского совета в области информации и медиа
Сегодня в столице Азербайджана городе Баку в рамках Тюркского совета проходит заседание по вопросам информации и медиа. В нем также принимает участие делегация во главе с директором Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан Асаджоном Ходжаевым.
На заседании обсуждаются вопросы международного сотрудничества в области информации и медиа, обмена опытом, в частности, организации семинаров-тренингов, пресс-туров для повышения квалификации сотрудников СМИ стран-членов Совета.
В рамках визита делегации Асаджон Ходжаев сегодня провел встречу с директором Национальной библиотеки Азербайджана Каримом Тахировым. На встрече состоялся обмен мнениями по таким важным вопросам, как дальнейшее развитие информационно-библиотечной сферы, внедрение мирового опыта эффективного использования современных информационных технологий.
Еще одна важная встреча дня состоялась с помощником президента Азербайджанской Республики, заведующим отделом внешней политики Администрации президента Хикматом Гаджиевым. Было отмечено, что сотрудничество между Узбекистаном и Азербайджаном в области информации и медиа является одним из важных вопросов.
Глава АИМК также встретился с председателем ЗАО «Азербайджанское Телевидение и Радиовещание» Ровшаном Мамедовым. В ходе переговоров были высказаны предложения по эффективному использованию современных передовых технологий в области телевидения и радиовещания, обмену опытом между журналистами двух стран.
Кроме того, Асаджон Ходжаев встретился с генеральным секретарем Тюркского совета Багдадом Амреевым и обсудил вопросы сотрудничества в информационной сфере между Узбекистаном и странами-членами Совета. Отмечалось, что подобные встречи послужат основой для новых достижений в области информации.