Ўзбекистон-Россия иккинчи медиафоруми якунланди
Тошкент шаҳрида бўлиб ўтаётган Ўзбекистон-Россия медиафоруми икки давлат ўртасида медиа контент алмашиш ва соҳа кадрларини тайёрлаш масалаларига бағишланган сессияларда ўз ишини давом эттирди.
Куннинг биринчи ярмида ОАВ мутахассисларини тайёрлаш, касбий ваколатлар ва қадриятлар, замонавий ёндашувлар ҳамда ўзаро ҳамкорлик бўйича икки давлат вакилларининг маърузалари тақдим этилди.
"Ўзбекистон ва Россия журналистикасининг мақсади бир, интилишлари якдил, яъни халқ ва давлат, фуқаролик жамияти ва бошқарувнинг барча тармоқлари ўртасида ўзига хос боғлиқликни таъминлашдан иборат", деди ўз сўзида Ўзбекистон Журналистлар уюшмаси раиси О. Ўсаров. – Ўзбекистон очиқ маълумотлар ресурслари сони бўйича дунёда бешинчи ўринни эгаллади, "Open data Inception" очиқ маълумотлар расмий портали маълумотларига кўра, бугунги кунда уларнинг сони 99 тага етади".
Шунингдек, россиялик мутахассислар ОАВни рақамлашитириш шароитида журналистик таълим, нохолис ва ёлғон ахборотларга қарши курашиш борасидаги тажрибалари билан ўртоқлашишди.
Сессия давомида россиялик мутахассислар томонидан янги ахборот технологияларининг замонавий журналистика ривожига таъсири мавзусида тренинг машғулотлари намойиш этилди.
Куннинг иккинчи ярмида Ўзбекистон ва Россия ОАВ ўртасида медиа контент алмашиш борасида чиқишлар тингланди, фикрлар алмашилди ва тажрибалар борасида ўртоқлашилди.
Шундан сўнг Ўзбекистон-Россия иккинчи медиафоруми якунланди. Ёпилиш маросимида АОКА директори Асаджон Ходжаев ҳамда “Россия сегодня” халқаро ахборот агентлиги бош директори ўринбосари Андрей Благодиренко форум иштирокчиларига миннатдорлик билдириб, тадбир самарали ўтганини қайд этдилар. Мазкур медиафорум ўзаро ҳамкорликнинг янада мустаҳкамланишини йўлида муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди.

Завершился второй узбекско-российский медиафорум
Узбекско-российский медиафорум, проходящий в Ташкенте, продолжил свою работу на сессиях, посвященных обмену медиаконтентом между двумя странами и подготовке кадров.
В первой половине дня были представлены доклады представителей двух стран о подготовке специалистов СМИ, профессиональных компетенциях и ценностях, современных подходах и сотрудничество.
«У журналистики Узбекистана и России одна цель, одно стремление – быть своеобразным связующим звеном между народом и государством, между гражданским обществом и всеми ветвями власти", отметил председатель ТСЖУ О. Усаров. – Узбекистан занял пятое место в мире по количеству ресурсов с открытыми данными, на сегодняшний день их у нас, по официальным данным портала «Open data Inception», насчитывается 99».
Также российские специалисты поделились опытом журналистское образование в условиях цифровизации СМИ, вопросы борьбы с распространением недостоверной и ложной информации.
В ходе сессии российскими специалистами был проведен тренинг на тему «Влияние новых информационных технологий на развитие современной журналистики и СМИ».
Во второй половине дня прошли выступления по обмену медиаконтентом между узбекскими и российскими СМИ, озвучены мнения и наработанный опыт по данной тематике.
На этом второй узбекско-российский медиафорум завершил свою работу. На церемонии закрытия директор АИМК Асаджон Ходжаев и заместитель генерального директора Международного информационного агентства "Россия сегодня" Андрей Благодыренко выразили благодарность участникам форума и отметили, что мероприятие прошло плодотворно и сыграет важную роль в дальнейшем укреплении сотрудничества.