Мамлакатимизда сўнгги йилларда гендер тенглиги масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу борада Олий Мажлис Сенатида Гендер тенгликни таъминлаш масалалари бўйича қўмита ҳамда махсус комиссия фаолияти йўлга қўйилди ва самарали фаолият олиб бормоқда.
Таъкидлаш керакки, «Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига мувофиқ, давлат органларида Гендер тенгликни таъминлаш масалалари бўйича масъул ходим белгиланиши кўзда тутилган.
Шу боис Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги директорининг 2022 йил 16 майдаги  Гендер тенгликни таъминлаш масалалари бўйича масъул ходимни тайинлаш тўғрисидаги буйруғи қабул қилинди.
Буйруққа кўра, Агентликнинг Давлат бошқаруви органлари ахборот хизматлари фаолиятини ташкил этиш ва мувофиқлаштириш бўлими бошлиғи Садоқат Асланова Гендер тенгликни таъминлаш масалалари бўйича масъул ходим сифатида тайинланди.
Гендер тенгликни таъминлаш масалалари бўйича масъул ходим зиммасига Агентлик тизимида хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ва имкониятларни таъминлаш ва бошқа вазифалар юклатилди.

В Агентстве информации и массовых коммуникаций назначен ответственный сотрудник по вопросам обеспечения гендерного равенства
16.05.2022, 19:00
В последние годы в нашей стране вопросам гендерного равенства уделяется особое внимание. В этом направлении в Сенате Олий Мажлиса налажена деятельность и эффективная работа Комитета по вопросам обеспечения гендерного равенства и специальной комиссии.
Следует отметить, что в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин» предусмотрено назначение в государственных органах ответственного сотрудника по вопросам обеспечения гендерного равенства.
В связи с этим был принят приказ директора Агентства информации и массовых коммуникаций от 16 мая 2022 года о назначении ответственного сотрудника по вопросам обеспечения гендерного равенства.
Согласно приказу, начальник отдела организации и координации деятельности информационных служб органов государственного управления Агентства Садокат Асланова назначена ответственным сотрудником по вопросам обеспечения гендерного равенства.
На ответственного сотрудника по вопросам обеспечения гендерного равенства возложена задача обеспечения равных прав и возможностей для женщин и мужчин в системе Агентства и другие задачи.